• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Nemoci způsobené obezitou

Zatímco v rozvojových zemích bývá největším problémem hlad, u nás ve vyspělých zemích je tomu naopak. Potravin máme nadbytek a v kombinaci s nedostatkem pohybu dochází ke zvýšenému ukládání tuku. V České republice trpí nadváhou 47% mužů a 33% žen. Obezita postihuje dokonce 20% mužů a 18% žen. Vlivem zvýšených zásob tuků v našem těle dochází k řadě nemocí a zdravotních problémů, které nám komplikují život a mnohdy končí i předčasným úmrtím. O kterých nemocech mluvíme?

Cukrovka II. typu

Diabetes II.typu patří mezi nejčastější nemoc způsobenou obezitou. Vlivem nadměrného množství tuku v těle dochází k rezistenci buněk na inzulín. Tělo nedokáže správně zpracovat krevní cukr, dochází k jeho hromadění a následně k hyperglykémii. Při dlouhodobě neléčeném diabetu může dojít k trvalému postižení orgánů např. onemocnění sítnice oka, onemocnění ledvin, postižení nervových vláken, dále pak onemocnění srdce a cév. Při zanedbání může cukrovka vézt i k syndromu tzv. diabetické nohy, která v krajním případě může skončit amputací prstů nebo celé končetiny.

Vysoký krevní tlak – hypertenze

Krevní tlak by se měl u zdravého člověka pohybovat kolem hodnoty 120/80. Díky vysoké míře obezity se my Češi řadíme mezi národ s nejhoršími výsledky. Většina lékařů řeší vysoký krevní tlak farmakologickou léčbou, která bývá nejjednodušším řešením. Léky však s sebou nesou i řadu vedlejších nežádoucích účinků, proto se pacienti kolikrát stydí se svým problémem k lékaři jít. Prevence spočívá především v omezení soli, tučných jídel, navýšení ovoce, zeleniny a sportovní aktivity. Hypertenze by se však neměla podceňovat, jelikož může vézt ke značnému poškození cév a následně dojít k mrtvici či infarktu.

Vysoký cholesterol

S vysokým cholesterolem se potýká 25% obézních lidí. Riziko pro nás představuje tzv. „LDL“ cholesterol, který způsobuje zvýšené usazování tuků v cévách. Dochází tak ke tvorbě plátů, které postupně cévy zužuje. Jakmile dojde k uzavření cévy, následuje akutnímu infarkt myokardu či cévní mozkové příčiny. Prevence spočívá v omezení živočišných tuků, navýšení příjmu tuků rostlinných (např. olivový olej, avokádo), navýšení ovoce, zeleniny a především alespoň 2x týdně zakomponovat do jídelníčku ryby a rybí výrobky, případně suplementovat omega-3 mastné kyseliny.

Nádorová onemocnění

U obézních lidí vlivem špatného stravování a nedostatku pohybu dochází snáze k výskytu nádorových onemocnění. U mužů se často vyskytuje karcinom tlustého střeva, prostaty a plic, u žen to bývá nejčastěji rakovina prsu a ostatní gynekologické nádory.

Artróza

Sedavý způsob života v kombinaci s vyšší hmotností těla našim kloubům příliš nepřidá. Nejčastěji bývají postiženy klouby kolenní a kyčelní. Obezita způsobuje dlouhodobé přetěžování těchto kloubů, což vede ke zvýšenému riziku vzniku artrózy.

Reprodukční problémy

Obezita snižuje plodnost dokonce až o 50%. U obézních žen vlivem obezity dochází k nerovnováze hormonů, což způsobuje poruchy ovulace a menstruace. Obézní muži mívají častěji poruchy s erekcí, při špatných stravovacích návycích dochází ke zhoršení kvality spermií.

Poruchy spánku nebo únava

Obezita přispívá ke spánkové apnoi, kdy člověk několikrát za noc přestane dýchat, následně se nadechne a probudí. Pokud k takovým poruchám spánku dochází pravidelně, může se obézní člověk cítit neustále unavený a nevyspalý. V krajním případě může dojít ke zhoršenému zásobení mozkové tkáně kyslíkem.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB