• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Ateroskleróza

Co je ateroskleróza?

Ateroskleróza je hlavní příčinou rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a v dnešní době ji řadíme mezi civilizační choroby. Jedná se o onemocnění, kdy dochází k ukládání aterosklerotických plátů do endotelu tepen, cév, ale i řečiště renálního a střevního.

Aterosklerotické pláty jsou složeny z krystalků cholesterolu, zbytků monocytů, buněk hladké svaloviny a kolagenu. Na tyto pláty se dále váže vápník, což způsobuje snížení pružnosti cév, dochází k zúžení průtoku až k ucpání tepen a cév.

Ateroskleróza

Nejčastější následky aterosklérózy

 • ischemická choroba srdeční
 • ischemická cévní mozková příhoda
 • ischemická choroba dolních končetin.

Mnohdy končí smrtí, a to bez předchozích známek onemocnění tepen.
Existuje mnoho rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy, některé z nich jsou neovlivnitelné, a to především dědičnost, pohlaví a věk.

Další skupinou jsou faktory, které jsou ovlivnitelné a mezi nejhlavnější patří:

 • nadváha/obezita
 • arteriální hypertenze
 • kouření
 • inzulínová rezistence či diabetes mellitus 2. typu
 • dyslipidemie
 • nedostatečná pohybová aktivita.

Právě nadváha a obezita je jeden z faktorů, který má za následek rozvoj mnoha dalších zdravotních komplikací, tedy i aterosklerózy. Aterosklerózou trpí lidí s nedostatkem pohybu, špatnými stravovacími návyky, dále i vysoká konzumace alkoholu způsobuje tvorbu tukové tkáně v našem těle. Mezi nejrizikovější pak patří tzv. viscerální/útrobní tuk. Vyskytuje mezi orgány v dutině břišní a může mít neblahý dopad na naše zdraví například tím, že způsobuje ztučnění jater, pankreatu, rozvoj diabetu mellitu 2. stupně. Hrozbou je však i pro rozvoj rakoviny, neboť je hormonálně aktivní a již zmiňované aterosklerózy – útrobní tuk se dostává snadno do cév a ukládá se v nich.

Jak předcházet vzniku aterosklerózy?

Nejúčinnější je předcházet vzniku a rozvoji nemoci již primární prevencí, proto bychom měli dbát na skladbu našeho jídelníčku a na pravidelnost stravování.

Vhodné je zařadit alespoň nějakou pohybovou aktivitu (např. 30 min. chůze denně), nekouřit, alkohol konzumovat s mírou. Ateroskleróza je onemocnění, které nebolí – nevíme o něm, tudíž ve chvíli, kdy se projeví, je již pozdě.

Významným pomocníkem před rozvojem obezity, aterosklerózy a dalších civilizačních onemocnění může být dietní program It’s my life!.

Díky vyvolání tzv. ketózy dochází k procesu, kdy naše tělo čerpá energii přímo z vlastních tukových zásob, především právě z nejvíce rizikového viscerálního tuku.

Zredukování viscerálního tuku bývá mnohdy dosti obtížné. S naším dietním programem a pod odborným dohledem se to podaří téměř každému, kdo chce udělat něco správného pro své zdraví a předejít budoucím komplikacím způsobených obezitou.

Zdroje a materiály o ateroskleróze

 1. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/06/03.pdf
 2. ZLATOHLÁVEK, L.Klinická dietologie a výživa. Praha: Current Media. Medicus. 2016. ISBN 978-80-88129-03-5.
 3. STRÁNSKÝ, M., RYŠAVÁ L. Fyziologie a patofyziologie výživy. 2., dopl. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 2014. ISBN 978-80-7394-478-0.
 4. SVAČINA, Š. Klinická dietologie. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2256-6.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

 • Již sestavené dietní plány.
 • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
 • Podrobní analýza těla na váze InBody.
 • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.