• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Meloun – oblíbené letní osvěžení

Většina lidí si léto bez melounu nedovede vůbec představit. Tato oblíbená letní pochoutka nás dokáže skvěle osvěžit a dodat tělu potřebnou hydrataci. Tím se stala velmi oblíbenou potravinou po celém světě. Lze si ale s konzumací melounů udržet štíhlou linii?
Mnohé z nás možná překvapí, že navzdory jeho sladké chuti nespadá meloun pod ovoce, ale řadíme ho mezi zeleninu. Konkrétně se jedná o plodovou zeleninu z čeledi tykvovitých, stejně jako např. cukety, tykve nebo dýně.

Meloun ve výživě

Meloun je velmi bohatý na vodu, z tohoto důvodu se mnoho lidí mylně domnívá, že je pro hubnutí ideální. Díky vyššímu obsahu vody (90%) má nižší energetickou hodnotu. Jelikož se ale dobře jí, o to více si musíme dávat pozor na množství. Pro srovnání: vodní meloun v 300g obsahuje kolem 380kJ, to je jako bychom snědli 1 menší banán. Pokud tedy sníme půl melounu jen tak na posezení, dostaneme do sebe velké množství energie, které pokud nespálíme, dochází k ukládání tuku.

Meloun má vysoký glykemický index, proto po jeho konzumaci snadněji dochází k rozkolísání hladiny krevního cukru. Diabetici by tedy měli být s jeho konzumací opatrní.

Ani z hlediska obsahu vlákniny meloun příliš nevyniká, proto je vhodnější meloun zakomponovat např. do ovocných salátů nebo přidat k němu hrst oříšků.

Z hlediska výživy se meloun řadí spíše mezi sacharidové potraviny. Při jeho konzumaci bychom tedy měli myslet na to, že to není vyvážená potravina a je vhodné ho vždy doplnit bílkovinou. Postačí přidat např. tvaroh nebo si přikousnout sýr či kousek kvalitní šunky.

V létě si meloun určitě dopřejme, příjemně nás osvěží a postará se o doplnění tekutin. Konzumací melounu doplníme tělu i potřebné antioxidanty např. betakaroten, ze kterého se v těle vytváří vitamín A, který prospívá zraku a příznivě působí na pleť. Jak ale platí u každé potraviny – všeho s mírou. Meloun si můžeme dopřát k dopolední i odpolední svačince nebo jako sladkou tečku po obědě. Vhodnou volbou je jeho zařazení i před nebo po pohybové aktivitě, pokud potřebujeme tělu dodat energii. Kvůli rychlým cukrům bychom se však navečer už měli melounu vyhýbat.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB