• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Jablko nebo hruška – jaký typ postavy máte?

Typy našich postav nejčastěji přirovnáváme k ovoci. Nejde o žádný oficiální název, spíše jsme si je tak nazvali, abychom si daný tvar postavy uměli představit. U lidí s postavou jablko se tuk hromadí ve větším množství v oblasti bříška, u hrušek zase v oblasti hýždí a stehen. Každý tvar postavy má svá pro a proti a abychom nastavili správný způsob hubnutí, je třeba při shazování kil k danému typu postavy přihlédnout.

Je třeba si uvědomit, že každý máme určité genetické predispozice. Pokud například žena s typem postavy „hruška“ bude toužit po malém „modelkovském“ zadečku s mezerou mezi stehny, zřejmě se jí to nepovede. Stejně tak u žen s typem postavy „jablko“, které budou toužit po postavě typu „přesýpací hodiny“ s úzkým vosím pasem – je to zde opět velmi nepravděpodobné. Nicméně pokud se o sebe staráme, dbáme na správné stravování s pravidelným pohybem, dokážeme si vytvarovat hezkou postavu. S každým typem postavy se dá pracovat, je ale třeba vždy vycházet z genetiky a z toho vytěžit maximum. Důležité je zaměřit se při cvičení na určité partie, volit správné potraviny a vědět, co je pro naše tělo to nejlepší.

Androidní postava jablka

U tohoto typu postavy se tuk hromadí převážně v horní části těla v oblasti bříška. Častěji postihuje muže, ale ani u žen není výjimkou. Pro tento typ postavy je typické vyšší množství viscerálního tuku. Ten utiskuje orgány, které nemohou správně pracovat. Tento tuk je metabolicky aktivní, přispívá k vyššímu krevnímu tlaku, vyššímu cholesterolu a zvyšuje riziko infarktů a mozkových příhod. Obzvláště na pozoru by měly být muži, kteří mají obvod pasu větší než 102 cm a ženy s obvodem pasu nad 88 cm.

Dobrou zprávou je, že viscerální tuk se hubne poměrně snadno. Stačí omezit příjem alkoholu, tučná masa nahradit libovým masem a rybami, zařadit do jídelníčku více bílé a zelené zeleniny, dbát na zařazení kvalitních tuků (avokádo, ořechy, tučné ryby, kvalitní olivový olej). Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny, která poslouží jako kartáč na střeva a pomáhá udržet hladinu cukru v krvi.

Z pohybové aktivity je důležitý mix pohybových aktivit. Pro spalování v oblasti trupu jsou vhodné např. svižné chůze, nordic walking, běh, orbitrack. Zároveň také můžeme zařadit jízdu na kole, rotoped, spinning a tím docílit posílení nohou, aby došlo k vybalancování postavy mezi horní a dolní částí těla.

Gynoidní postava hrušky

Tento typ postavy, kdy se tuk ukládá převážně v oblasti stehen a zadečku, je typický hlavně pro ženy. Na rozdíl od androidního typu obezity nenese tento tuk až tak velké zdravotní riziko. Hubnutí v těchto oblastech však bývá oříškem, jelikož redukční diety vedou primárně k hubnutí horní části těla (prsa, bříško) a problematické partie většinou zůstávají. Častým estetickým problémem pro typ hrušky představuje celulitida, která ztěžuje prokrvení. U hrušek se také častěji potýkáme s otoky nohou způsobené zhoršeným tokem lymfy. Krátkodobě pomáhají lymfatické drenáže, ale k dlouhodobému efektu je třeba přizpůsobit i stravu a pohyb.

Jelikož lymfatický systém, který zbavuje naše tělo nečistot, je u „hrušek“ často zanešený, je třeba vyřadit ze stravy potraviny, které našemu tělu nedělají dobře. Důležité je omezit alkohol, průmyslově zpracované potraviny a ztužené tuky, které bývají součástí oplatek a sušenek. Je třeba konzumovat co nejvíce základních druhů potravin, u kterých nemusíme číst složení, a omezit v jídelníčku jednoduché cukry. Hrušky by se měly zaměřit na libové druhy masa, ryby, luštěniny, ale také dostatek zeleniny a ovoce.

Hodně pomůže i pohyb. Cílem je hlavně rozproudit lymfatický systém. Vhodné jsou nejrůznější formy aerobního cvičení, rychlá chůze, nordic walking, běžky. Pro vytvarování těla lze cvičit i jógu nebo pilates. K vybalancování postavy by se ženy při posilování měly zaměřit spíše na horní část těla. Při jízdě na kole, HEAT nebo posilování dolních částí těla se sice zadeček a stehna zpevní, ale zároveň může dojít v této oblasti k nárůstu svalové hmoty.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB