• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Ateroskleróza

Kategorie: Odborné | přidáno: 21.03.2019

Co je ateroskleróza?

Ateroskleróza je hlavní příčinou rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a v dnešní době ji řadíme mezi civilizační choroby. Jedná se o onemocnění, kdy dochází k ukládání aterosklerotických plátů do endotelu tepen, cév, ale i řečiště renálního a střevního.

Aterosklerotické pláty jsou složeny z krystalků cholesterolu, zbytků monocytů, buněk hladké svaloviny, kolagenu. Na tyto pláty se dále váže vápník, což způsobuje snížení pružnosti cév, dochází k zúžení průtoku až k ucpání tepen a cév.

 

Nejčastější následky aterosklérózy

Nejčastějšími následky aterosklerózy jsou ischemická choroba srdeční, ischemická cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin. Mnohdy končí smrtí, a to bez předchozích známek onemocnění tepen.

Ateroskleróza

Existuje mnoho rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy, některé z nich jsou neovlivnitelné, a to především dědičnost, pohlaví, věk. Další skupinou jsou faktory, které jsou ovlivnitelné a mezi nejhlavnější patří nadváha/obezita, arteriální hypertenze, kouření, inzulínová rezistence či diabetes mellitus 2. typu, dyslipidemie, nedostatečná pohybová aktivita.

Právě nadváha a obezita je jeden z faktorů, který má za následek rozvoj mnoha dalších zdravotních komplikací, tedy i aterosklerózy. Aterosklerózou trpí lidí s nedostatkem pohybu, špatnými stravovacími návyky, dále i vysoká konzumace alkoholu způsobuje tvorbu tukové tkáně v našem těle. Mezi nejrizikovější pak patří tzv. viscerální/útrobní tuk, který se vyskytuje mezi orgány v dutině břišní a může mít neblahý dopad na naše zdraví například tím, že způsobuje ztučnění jater, pankreatu, rozvoj diabetu mellitu 2. stupně. Hrozbou je však i pro rozvoj rakoviny, neboť je hormonálně aktivní a již zmiňované aterosklerózy – útrobní tuk se dostává snadno do cév a ukládá se v nich.

 

Jak předcházet vzniku aterosklerózy?

Nejúčinnější je předcházet vzniku a rozvoji nemoci již primární prevencí, proto bychom měli dbát na skladbu našeho jídelníčku a na pravidelnost stravování. Vhodné je zařadit alespoň nějakou pohybovou aktivitu (např. 30 min. chůze denně), nekouřit, alkohol konzumovat s mírou. Ateroskleróza je onemocnění, které nebolí – nevíme o něm, tudíž ve chvíli, kdy se projeví, je již pozdě.

Významným pomocníkem před rozvojem obezity, aterosklerózy a dalších civilizačních onemocnění může být dietní program It’s my life! . Díky vyvolání tzv. ketózy dochází k procesu, kdy naše tělo čerpá energii přímo z vlastních tukových zásob, především právě z nejvíce rizikového viscerálního tuku. Zredukování viscerálního tuku bývá mnohdy dosti obtížné, ale s naším dietním programem a pod odborným dohledem se to podaří téměř každému, kdo chce udělat něco správného pro své zdraví a předejít budoucím komplikacím způsobených obezitou.

Zdroje:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/06/03.pdf

ZLATOHLÁVEK, L.Klinická dietologie a výživa. Praha: Current Media. Medicus. 2016. ISBN 978-80-88129-03-5.

STRÁNSKÝ, M., RYŠAVÁ L. Fyziologie a patofyziologie výživy. 2., dopl. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 2014. ISBN 978-80-7394-478-0.

SVAČINA, Š. Klinická dietologie. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2256-6.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2019 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: IT Monkey, s.r.o.