• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Jak si vypočítat denní příjem kalorií?

Nejčastější otázkou každého z nás, kteří se zajímáme o svou postavu, bývá „A kolik toho mám vlastně sníst“? Tělo si většinou dokáže samo říct, co mu chybí, víme jaké potraviny nám dělají dobře a po jakých nám je naopak těžko. Mnohdy ale tápeme sami v sobě, neorientujeme se v nutriční problematice a nevíme, proč přibíráme. V tu chvíli je třeba zaměřit se na přesná čísla. Jak ale zjistíme, kolik toho naše tělo potřebuje?
Nejhorší, co můžeme udělat je řídit se již doporučenými jídelníčky v časopisech a na internetu, kdy nám zaručují hubnutí při 5000kJ. Když se nad tím hlouběji zamyslíme, měli bychom si uvědomit, že každé tělo jiné. Každý má jiné potřeby, jinou fyzickou aktivitu, a tudíž se nemůžeme držet stejného čísla.
Abychom zjistili, kolik bychom toho měli sníst, je ze všeho nejdůležitější zjistit naši minimální energetickou potřebu, tedy to, kolik toho naše tělo potřebuje, aby vůbec přežilo. Říká se tomu bazální metabolismus (BMR). Přesnou hodnotu bazálního metabolismu nám dokáží změřit speciální bioimpedanční váhy např. InBody. Bývají k dispozici ve výživových poradnách nebo občas i ve fitness centrech. Jestliže však tento přístroj nemáme po ruce, můžeme hodnotu bazálního metabolismu zjistit orientačně i pomocí Harris-Benediktovy rovnice, která je jiná u mužů i u žen. Zohledňujeme se ale také věk, výška a váha.

ŽENY
BMR (kcal/den) = 655 + (9,6 × váha v kg) + (1,8 × výška v cm) – (4,7 × věk v letech)

MUŽI
BMR (kcal/den) = 66,5 + (13,8 × váha v kg) + (5,0 × výška v cm) – (6,8 × věk v letech)

Hodnota, která nám vyjde ještě není tou hodnotou, se kterou počítáme při sestavování jídelníčku. Hodnotu BMR je ještě třeba vynásobit koeficientem fyzické aktivity. Koeficient se pohybuje od 1,2-1,8. Jaký koeficient si zvolíme, se odvíjí z následující tabulky.

 

FYZICKÁ AKTIVITAKOEFICIENT
Sedavé kancelářské zaměstnání, po práci lenošení1,2
Sedavé zaměstnání, občas si po práci pro zábavu zacvičíme (2-3x týdně), ale není to nic velkého1,3-1,4
Fyzicky náročnější běhavé zaměstnání, dělníci, servírky, ti co pravidelně běhají, sportují1,5-1,6
Vrcholoví sportovci, každodenní náročné tréninky (do této skupiny málokdo patří)1,7-1,8

 

Jestliže jsme tedy hodnotu BMR vypočítali např. 1600kcal a dle tabulky spadáme do koeficientu 1,3, pak tyto dvě hodnoty znásobíme a vyjde nám 2080kcal, což odpovídá udržovacímu jídelníčku. Tedy při tomto příjmu nebudeme ani hubnout, ani přibírat.
Pokud se rozhodneme pro hubnutí, je třeba ubrat 300-500kcal z 2080kcal. Pokud chceme přibrat, pak musíme o 300-500kcal navýšit.
S touto hodnotou již můžeme pracovat při sestavování jídelníčku. Pokud si nevíme rady, necháváme si nutriční plán sestavit u výživových poradců. V dnešní době ale existují mobilní aplikace, do kterých si jídla poctivě zapisujeme. Aplikace nás upozorňuje na to, kolik kcal nám ještě chybí nebo jestli už jsme přes limit. Energetickou hodnotu potravin můžeme také zjistit nahlédnutím do kalorických tabulek. Množství snědeného jídla za den si tak můžeme hlídat sami.
Jídelníček můžeme počítat v kcal (kilokalorie) nebo kJ (kilojouly). Na jednotkách nezáleží (1kcal = 4,18kJ). Ať se rozhodneme jakkoliv, měli bychom si uvědomit, že z fast foodů a sladkostí si naše tělo moc kvalitních živin nevezme. Kalorickou hodnotu je třeba doplňovat kvalitními potravinami.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

  • Již sestavené dietní plány.
  • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
  • Podrobní analýza těla na váze InBody.
  • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.