• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Imunita – Jak ji posílit?

Imunitní systém má za úkol chránit naše tělo proti škodlivým vlivům jak zvenčí (bakterie, viry, plísně), tak i zevnitř (např. nádorové buňky). Pokud imunitní systém nefunguje tak, jak má nebo je z jakéhokoliv důvodu oslabený, obrana těla na cizí látky stačit nebude a onemocníme. Tělu nejvíce pomůžeme prevencí, a to konkrétně posílením imunity, což spočívá v dodržování několika zásad.

Vyvážená strava a dostatečný příjem důležitých vitamínů a minerálních látek

Vyvážená skladba jídelníčku tvoří základ silné imunity. Proto bychom měli dbát na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Důležitý je také příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin (maso, vejce, ryby). Nepostradatelnou složkou tvoří také rostlinné oleje (olivový, řepkový, avokádový,…). Neměli bychom zapomínat ani na celozrnné výrobky, luštěniny a zakysané mléčné výrobky. Naopak omezovat bychom měli příjem kravského mléka, bílého cukru a pšeničných výrobků.
Jedním z nejdůležitějších vitamínů k posílení imunity patří bezpochyby vitamin C. Nalezneme ho v citrusových plodech, rybízu, kiwi, křenu, paprikách a brokolici. Ke správné funkci imunitního systému přispívají také vitamíny skupiny B a to hlavně B6 a B12. Najdeme ho hlavně v živočišných produktech (maso, játra, vnitřnosti). Mezi další potřebný vitamín řadíme vitamín D obsažen hlavně v rybím tuku, játrech a žloutku. Nedostatek tohoto vitamínu je spojen s vyšší náchylností k respiračním onemocnění a chřipce.
Mezi stopový prvek, který významně přispívá k posílení obranyschopnosti organismu, urychluje proces uzdravení a napomáhá proti únavě, patří zinek. Najdeme ho především v mase, luštěninách, obilovinách a mléčných výrobcích. Nezapomeňme také na selen. Obsažen je hlavně v mořských plodech a oříšcích. Pro podporu imunity našeho organismu pomáhá, a často ho bohužel z běžné stravy nepřijímáme dostatek, je železo. Spojováno bývá hlavně s masem a masnými výrobky s obsahem krve.

Dodržování pitného režimu

Pozornost bychom měli věnovat nejen zdravé stravě, ale také pitnému režimu. Nejpřirozenější pro tělo představuje čistá neperlivá voda, které by dospělý člověk měl vypít v průměru 2-3l/den. Prospěšné jsou však i čaje např. šípkový, kopřivový, zázvorový, zelený. Za zmínku stojí také echinacea.

Dostatek spánku

Nedostatek spánku má negativní vliv na zdraví člověka a jeho tělesné funkce. Tělo tak snáze podlehne i viru běžné chřipky. Množství spánku také ovlivňuje, jak rychle se z nemoci dokážeme vyléčit. Optimální délka spánku pro většinu dospělých se pohybuje mezi 7-8 hodinami.

Pohyb

Pohyb se řadí mezi základy zdravého životního stylu. Fyzicky aktivní lidé mají mají silnější a lépe fungující imunitní systém. Není nutné hned začít s výkonnostním sportem. Stačí například přestat jezdit výtahem a více chodit pěšky. Pokud k tomu navíc přidáme ještě sportovní aktivitu jako běh, sqaush nebo fitness, našemu tělo to jedině prospěje.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Minimum pobytu na čerstvém vzduchu a trávení většinu času v kancelářích se na našem organismu podepisuje více, než si připouštíme. Pobytem v přírodě dokážeme redukovat míru stresu a je i výbornou prevencí proti případným depresím. Další nespornou výhodou pobytu venku je načerpání vitamínu D ze slunečního záření. Ten má příznivý vliv na správnou funkci imunitního systému.

Dodržování hygieny

Umývání rukou po pobytu venku i po návštěvě toalety by mělo být samozřejmostí. Místa, kde se koncentruje větší množství lidí, jsou bohatší na přítomnost bakterií a virů. Proto zvláště v období chřipek bychom hygienu rozhodně neměli podceňovat.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB