• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Stravování při diabetu 1.typu

V současné době rozlišujeme dva hlavní typy cukrovky a to 1. a 2. typu. S diabetem 2. typu se setkáváme v posledních letech stále častěji, jelikož bývá spojován s vyšším věkem, nadváhou, špatnými stravovacími návyky a nízkou fyzickou aktivitou. Diabetes 1. typu však nebývá spojován s obezitou a často postihuje i mladší generaci. Tento typ cukrovky řadíme mezi autoimunitní onemocnění, při kterém slinivka neprodukuje inzulín a tudíž je třeba ho tělu dodávat v injekční formě.

Diabetici 1. typu jsou mnohem náchylnější k rozkolísání hladiny krevního cukru, což může přivodit vážné zdravotní komplikace. Z tohoto důvodu je velmi důležité si ve stravě počítat množství přijímaných sacharidů a podle toho si upravovat dávky inzulínu. Aby si každý diabetik nemusel počítat jídelníček v tabulkách a složitě přepočítávat gramy sacharidů na jednotky inzulínu, stanovil se způsob, jak tento proces zjednodušit a tím jsou tzv. „výměnné jednotky“.

Výměnné jednotky (VJ) neboli chlebové jednotky jsou takové jednotky potravin, které obsahují 12g sacharidů. Každý diabetik 1. typu by měl mít doma tabulku nebo přehled potravin, kde je přesně napsané, kolik výměnných jednotek obsahuje určitá sacharidová potravina. Tedy například 15g syrové nevařené rýže odpovídá 1 výměnné jednotce. Pokud tedy diabetik tuto rýži zkonzumuje, měl by si píchnout tolik inzulínu, kolik mu lékař na 1 výměnnou jednotku stanoví. Pokud tedy diabetik posnídá 50g chleba, který obsahuje 2 VJ a k němu si dopřeje 250ml kefíru, který obsahuje 1 VJ, bude mít snídani o 3 VJ a tím pádem si stačí vynásobit, kolik inzulínu si má píchnout. Jelikož se však inzulín aplikuje před jídlem, musí diabetik vždy dopředu odhadnout, kolik toho sní.

Tento způsob počítání výměnných jednotek dává diabetikovi obrovskou svobodu v oblasti stravování, kdy si jeden den může dopřát více sacharidovou snídani a tím si píchnout více inzulínu než např. den následující. Pokud by si diabetik 1. typu zkonzumované výměnné jednotky nepočítal a aplikoval by každý den stejné množství inzulinu, tak budou hodnoty glykémie různě vysoké a nestabilní. V dnešní době bývají diabetici 1.typu od lékařů velmi málo edukováni, neumí se sacharidovými jídly pracovat a následně ani netuší, proč jim hladina glykémie tolik kolísá a tím se jim prohlubují komplikace s diabetem spojené.

Není cukr jako cukr

Diabetik by si však měl ale uvědomit ještě jednu zásadní věc a to, že se nedá srovnávat jednoduchý cukr (kostka cukru) například s ovesnými vločkami (jakožto sacharidová potravina). Pokud zkonzumují jednoduchý cukr, který je rychle vstřebatelný na rozdíl od ovesných vloček, můžou krevní hodnoty díky příjmu těchto rychlých cukrů kolísat mnohem snáze. Z tohoto důvodu je vhodnější upřednostňovat potraviny s tzv. nižším glykemickým indexem, které glukózu do krve uvolňují mnohem pomaleji.

Hubnutí při DM 1. typu

Přestože obezita nebývá u diabetiků 1. typu příliš obvyklá, určité výjimky se najdou. Pokud se diabetik 1. typu rozhodne hubnout, musí si počítat výměnné jednotky. Pokud se vlivem diety sníží množství sacharidů, je třeba snížit i množství aplikovaného inzulínu. Tím se diabetik nedostane do hypoglykémie. Pokud by se stalo, že by si diabetik aplikoval více inzulínu než sní sacharidů, může pro něj nastat život ohrožující stav. Z tohoto důvodu se v žádném případě nedoporučuje pouštět se do hubnutí bez odborného dohledu lékaře nebo kvalifikovaného nutričního terapeuta.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

  • Již sestavené dietní plány.
  • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
  • Podrobní analýza těla na váze InBody.
  • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.