• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Jak se zbavit závislosti na cukru?

Patříte mezi ty, kteří neustále bojují s nadváhou? Možná Vás jistě překvapí, že na vině nejsou ani tak potraviny s vyšším množstvím tuku, ale právě potraviny obsahující vysoké množství cukrů. Lidské tělo určité množství cukru potřebuje. Cukr neškodí, pokud se konzumuje v rozumné míře a pokud máme dostatek pohybu. Dle WHO (světové zdravotnické organizace) by příjem cukrů neměl přesahovat více jak 5 % celkového denního příjmu. Většina lidí však konzumuje cukr v nadbytečné míře a mnohdy si to ani neuvědomí.

Cukr není jen bílá kostka, kterou si osladíme kávu

Zapomínáme na skryté cukry v potravinách. Výrobci je přidávají do instantních jídel, dochucovadel, směsi koření, a to hlavně proto, aby vylepšili chuť. V dnešní době, kdy spoustu lidí mívá sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu, tělo přijímaný cukr nevyužije, nestihne ho spálit a tím se zmetabolizuje do podkožního a viscerálního tuku. Tímto dáváme tělu možnost si tuk uložit na horší časy a dochází k nadváze, což přispívá k řadě onemocnění jako vysoký cholesterol, krevní tlak, náběh na cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, problémy s početím aj. Vyšší konzumace cukru také brání v těle obnově kolagenu a urychluje se tím stárnutí organismu.

Proč tedy vůbec přijímáme tak vysoké množství cukru?

Za všechno může dopamin – lidově se mu také říká hormon štěstí. Přijímaný cukr v těle uvolňuje dopamin, což navozuje krásný slastný pocit, radost, euforii, uklidnění a uvolnění. Na tom by ještě nebylo nic tak zlého, ovšem s nadbytečným přijímáním cukru se dopaminové receptory v těle otupují a tím dáváme tělu signál větší a větší potřebu přijímat cukr. Takto dochází k závislosti stejné, jako je třeba závislost na alkoholu, tabákových výrobcích nebo drog.

Mnozí lidé mají tendenci z neznalosti vyměňovat bílý cukr např. za hnědý či používat jiná sladidla. Je důležité si však uvědomit, že ať používáme jakýkoliv cukr, stále je to cukr a způsobuje závislost. Dokonce ani nahrazování ovocem není pro lidské tělo žádná výhra, jelikož fruktóza (ovocný cukr) zvyšuje hladinu tuků v organismu a způsobuje ztučnění jater.

Závislost na cukruNaše tělo je schopné využívat 2 druhy energie:

  1. z cukrů – rychlý a pohotový zdroj energie, který nevydrží příliš dlouho, a proto může docházet k výkyvům energie během dne což vede i k dřívější únavě;
  2. z tuků, respektive z ketonů, což je vedlejší produkt při odbourávání tukové tkáně. Mozek však funguje mnohem lépe při využívání ketonů, jelikož nedochází k výkyvům energie, jako to bývá z přijatých „rychloenergetických“ cukrů.

Čím tedy nahradit cukr? Ideálním řešením je „Low Carb“ stravování, které je základem i pro vývoj produktů diety It’s my life!. Jedná se o stravování, při kterém omezujeme v těle sacharidy a zvýšíme příjem kvalitních bílkovin a tuků. Sacharidy v omezeném množství volíme spíše komplexní např. v luštěninách, semínkách, obilovinách apod. Tímto organismu dodáme více dlouhodobé energie a nebudeme mít potřebu dojídat se sladkostmi. Důležité je také sledovat etikety na potravinách a nápojích.

Správný stravovací režim již od útlého věku

Měnit stravovací návyky v průběhu života bývá mnohdy obtížné. Jako malé děti jsme byli z domova zvyklí na určitý režim, který si s sebou neseme do dalších let. V pozdějším věku nám přemíra cukrů může způsobovat zdravotní potíže. Bohužel mnohdy na to přijdeme, až už je pozdě. Jděte proto příkladem i svým dětem a naučte je jíst zdravé alternativy už od mala. První příkrmy volte zeleninové. Jakmile začnete ovocem, dítě pozná jeho příjemnou sladkou chuť a k zelenině se bude hůře vracet. Stejné je to tak i s nápoji. Sladké šťávy ani čaje děti nepotřebují. Děti v útlém věku ještě nemají tak vyvinuté chuťové pohárky a na co je naučíte, tak se budou stravovat i po zbytek svého života.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB