• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Trápí vás otoky? Upravte svůj jídelníček

Oteklé nohy trápí některé jedince celý rok. Letní období však představuje pro naše tělo mnohem větší zátěž, a tak není divu, že otoky se objevují mnohem častěji. Někdy může jít jen o přechodný problém, kdy se otok během dne objeví, a pak zase zmizí. Za to můžou již zmiňovaná horka, kdy teplo zpomaluje průtok krve v žilním oběhu a tím má naše tělo tendenci natékat. Jestliže se však jedná o otoky trvalé nebo se objevují velmi často, je na čase vyhledat lékaře.

Otékat nohy nám můžou z několika důvodů. Nejčastěji se vyskytuje u lidí s nadváhou, se špatnými stravovacími zvyklostmi a pitným režimem, při zvýšené konzumaci alkoholu, kouření, nedostatku vhodného pohybu, nošení špatné obuvi nebo při dlouhém stání. Svoji roli tu ale také může hrát porucha oběhového a lymfatického systému. Do určité míry můžeme však otoky těla ovlivnit nebo je značně snížit, a to především stravou, pitným režimem a pohybem.

Strava

Pokud máme tendenci otékat, měli bychom se zaměřit na takové druhy potravin, které nezatěžují náš lymfatický systém. Měli bychom upřednostňovat přirozené druhy potravin, které nejsou průmyslově zpracované, tedy takové, u kterých si nepotřebujeme číst složení (paštiky, polotovary, salámy apod.).

Zelenina a ovoce je pro naše tělo velmi důležitá nejen kvůli vláknině, ale také pro očistu lymfatického systému, který může zadržovat škodlivé toxiny. Zeleninu bychom měli konzumovat v množství 500g denně a to s převahou bílých a zelených druhů. U ovoce postačí 1-2 porce/den.

Velmi důležité je také omezit příjem soli. Při nadměrné konzumaci soli dochází k zadržování vody v těle, a to způsobuje otoky. Nejde jen o sůl samotnou, ale i o potraviny, které sůl obsahují (sýry, uzeniny, pečivo, kořenící směsi,…). Sůl v jídle můžeme značně omezit a chuť vykompenzovat nejrůznějšími druhy bylinek (libeček, pažitka, saturejka, bazalka, kopr) nebo česneku.

Velmi účinně působí na otoky snížit množství sacharidů ve stravě. Česká populace má tendence k sacharidům tíhnout, nejedná se jen o sladké druhy potravin, ale především o nadbytek příloh, pečiva a ovoce. Jelikož 1 gram sacharidů na sebe váže 3 gramy vody, dojde vlivem nadbytku sacharidů k jejich nevyužití a začnou se v těle spolu s vodou hromadit.

Pitný režim

Otoky, které se objevují zejména v létě mohou velmi úzce souviset s pitným režimem. V létě se více potíme, voda z těla se kůží rychleji odpařuje a máme mnohem větší tendence k dehydrataci. Pokud je naše tělo dehydrované nebo strádá, přepne se do režimu, kdy začne každou kapku vody ukládat a vznikají tak otoky. V létě je tedy třeba pitný režim navýšit. Základ pitného režimu by však měla tvořit čistá neperlivá voda, případně s plátky citronu nebo jiného ovoce, máty, meduňky či salátové okurky pro osvěžení. Naopak nejsou vhodné slazené či kofeinové nápoje a zcela vyřazen by měl být alkohol.

Dostatek pohybu

Zejména po dlouhém stání nebo sezení se mohou otoky nohou objevovat během odpoledne nebo navečer. Končetiny jsou nedostatkem pohybu více zatěžované a dochází ke zpomalení toku v žilách a lymfatickém systému. Během dne bychom se tedy měli snažit alespoň částečně procvičovat (jít se projít, projet se na kole, protáhnout nohy, častěji je ohýbat v kotnících). Na oteklé nohy také pomáhá sprcha studenou vodou, případně po dlouhém dni si lehnout na záda a nohy umístit do zvýšené polohy.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB