• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Analýza těla na Inbody

Jaký je princip měření InBody?

Přístroj InBody je jedním z nejpřesnějších analyzátorů lidského těla, který využívá nejnovější technologii DMS-BIA (přímo rozdělující více frekvenční bioelektrická impedanční analýza) [1,2]. Impedance je fyzikální veličina, která popisuje zdánlivý odpor objektu a fázový posuv napětí při průchodu střídavého proudu určité frekvence [3]. Při samotném měření je z elektrod umístěných na šlapkách a na držadlech přístroje (8 bodový dotykový systém) vysílán do těla slabý střídavý elektrický proud o různých frekvencích, který má v různých tělesných tkáních rozdílnou vodivost, a to právě díky jejich rozdílnému obsahu vody [4]. Například tělesný tuk funguje jako izolace a má ve srovnání s vodou mnohem menší vodivost, naopak aktivní svalová tkáň se díky vysokému obsahu vody chová jako dobrý vodič [5]. Přesnost měření dále zvyšuje i to, že analýza probíhá segmentálně, tj. tělo není měřeno jako jeden válec, jak je tomu u jiných přístrojů, ale je rozděleno na 5 segmentů (nohy, paže, trup) a impedance každého z nich je vyhodnocena zvlášť. Díky tomu, že proud vysílaný do těla má různou frekvenci, dokáže přístroj rozlišit celkovou, vnitrobuněčnou a mimobuněčnou vodu a z těchto údajů plyne i index retence tělesné vody, která je jedním z ukazatelů zdravotního stavu.

 

 

Co je výsledkem měření na InBody?

Výživový poradce a analýza tělaVýstupem měření je složení těla (celková hmotnost, hmotnost svalů, hmotnost tukové tkáně, hmotnost kostních minerálů a obsah intracelulární a extracelulární tekutiny), rozložení svalové a tukové hmoty na pažích, nohách a trupu a obsah viscerálního (útrobního tuku). Z měření lze vyhodnotit i další parametry, jako jsou hodnota bazálního metabolismu, metabolický věk, retence vody, obvod těla, typ postavy a její vyváženost. Všechny měřené hodnoty jsou zařazeny do percentilových grafů a porovnány mezi sebou [1].

 

Jak se mám na měření připravit?

Bezprostředně před měřením by se nemělo pít ani jíst, protože příjem jídla a tekutin snižuje odpor těla, a tak zkresluje výsledky měření. Zároveň by se nemělo před měřením cvičit, protože fyzická aktivita vyčerpá zásoby glykogenu, výsledkem je naměření nižšího obsahu svalové hmoty, než je skutečnost [6]. Z vlastních zkušeností můžeme dodat, že doporučujeme klientům, aby se těsně před měřením nesprchovali a nenatírali si ruce ani nohy krémem, protože i toto ovlivňuje vodivost těla.

 

Je měření bezpečné?

Měření je pro zdravého člověka naprosto bezpečné, protože využívá slabý střídavý proud, který byl v roce 1996 v American Journal of Clinical Nutrition potvrzen jako bezpečný při aplikaci na lidském těle. Na přístroji se nesmí měřit osoby s kardiostimulátorem, kovovými tělesnými implantáty a těhotné ženy.

Literatura:

  1. Co je analýza složení těla. Inbody: http://www.inbody.cz/dokumenty/co-je-analyza-lidskeho-tela.pdf.
  2. Malavolti M., Mussi C., Polit M., Fnatuzzi A.L., Salvioli G., Battistini N., Bedogni G.: Cross-calibration of eight-polar biolectrical impedance analysis versus dual-energy X-ray absortiometry fro the assessment of total and appendicular body composition in healthy subjects aged 21-82 years. Annals of human biology, 2003, 4, 380-391.
  3. IT slovník. https://it-slovnik.cz/pojem/impedance
  4. Medici G., Mussi C., Fantuzzi A., Malavolti M., Albertazzi A., Bedogni G.: Accurancy of eight-polar bioelectrical impedance analysis for the assessment of total and appendicular body composition in peritoneal dialysis patients. European Journal of Clinical Nutrition, 2006, 1-6.
  5. Cvrčková L.: Objektivita opakovaného měření přístrojem InBody. Bakalářská práce, Masarykova univerzita, 2011.
  6. Loskot P.: Jak se připravit na měření tělesného složení? https://aktin.cz/jak-se-pripravit-na-mereni-telesneho-slozeni

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB