• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Energetické nápoje škodí stejně jako alkohol

Energy drinky jsou po celém světě velmi rozšířené. Výrobci z důvodu byznysu propagují pouze jejich pozitivní účinky. Pro své populární marketingové kampaně a atraktivitou barevného obalu se staly velmi oblíbeným nápojem především u dětí a mladých lidí. Bohužel síla reklamy zapůsobila na lidskou populaci až do takové míry, kdy se staly energetické drinky pro mnohé běžným denním nápojem.
Energetické drinky se však nehodí k časté a pravidelné konzumaci. Pro některé skupiny obyvatel je konzumace těchto nápojů zcela nevhodná, může vážně poškodit zdraví nebo dokonce způsobit náhlou smrt.
Energetické nápoje bývají obohacovány různými složkami. Nejčastěji se jedná o kofein, cukr, náhradní sladidla, taurin a barviva. Pokud nesáhneme zrovna po „sugar free“ verzi, obsahuje 1 plechovka energy nápoje až 14 kostek cukru. Pokud zkonzumujeme takto velké množství cukru najednou, dojde k jeho velmi rychlému uvolnění do naší krve. Dochází tak mnohem snáze k rychlému rozvoji obezity.
Hlavní povzbudivou složkou v těchto nápojích však není cukr, ale kofein. 1 plechovka energy nápoje obsahuje takové množství kofeinu, jako bychom vypili 2 šálky kávy. To ještě není tak alarmující, ale rozhodně by tyto nápoje neměly být podávány dětem. Díky obsahu kofeinu dojde ke stimulaci nervového systému, což u dětí často způsobuje poruchy spánku, nesoustředěnosti a při pravidelném užívání dokonce k rozvoji deprese a úzkostí.
Řada energetických nápojů obsahuje také taurin. Je to látka, která nám pomáhá zlepšit výkon. Na druhou stranu ale zvyšuje účinky kofeinu, čímž dochází k vzestupu krevního tlaku a srdeční frekvence.
Energy nápoje do zdravého životního stylu rozhodně nepatří. Dají se považovat za jakýsi chemický koktejl plný přídatných látek, cukru, barviv a konzervantů. Někteří výrobci lákají na přidané výtažky exotických rostlin. Bohužel však ani tyto rostliny v kombinaci s kofeinem a taurinem nejsou bez rizika.
Přestože každý extrémní sport bývá sponzorovaný určitou značkou energy drinku, málokdo si uvědomí, jak moc je sportování v kombinaci s energetickými nápoji nebezpečné. Při fyzické námaze, kdy je tělo vystaveno větší dehydrataci představuje kofein v kombinaci s taurinem opravdu velkou zátěž pro srdečně-cévní systém. Při sportování je tedy popíjení těchto nápojů opravdu nevhodné.
Ještě větší hrozbu představují energetické nápoje v kombinaci s alkoholem. Látky obsažené v energy drincích zastírají alkohol. Tedy člověk, který tento nápoj konzumuje necítí opilost a vypije tak mnohem více alkoholu. Mnohem snáze tedy dochází k otravě alkoholem. Pokud navíc takovouto kombinaci konzumuje člověk s vysokým krevním tlakem nebo srdečně-cévním onemocněním, může dojít za poměrně krátkou dobu k výraznému zvýšení tepové frekvence. Toto výrazné zvýšení může způsobit závažnou poruchu srdeční činnosti a následně dojít k srdečně cévní příhodě.
Jistě nám neublíží dopřát si jednou za dlouhý čas v krizové situaci 1 nápoj. Popíjení by však nemělo být denní rutinou a už vůbec bychom je neměli míchat s alkoholem. Energy drinkům by se měly vyhnout děti, těhotné a kojící ženy a osoby trpící kardiovaskulárním onemocněním.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB