V dnešní době se po celém světě vedou diskuze o tom, jaký by měl být počet porcí jídla každý den. Mnohdy se v názorech neshodují ani nutriční odborníci. Někteří uvádějí, že je třeba jíst každé 2-3 hodiny a docílit tím 6-7 porcí denně, jiní naopak tvrdí, že postačí jíst jen 2x denně.
Pokud se podíváme na to, jak vypadá současná situace frekvence stravování v praxi, zjistíme, že není úplně ideální. Spousta z nás ráno vstane, nemá chuť na snídani, následně utíkáme do práce, svačinu vynecháme a první jídlo, které přijde na řadu je oběd. Pod vlivem pracovního vytížení jsme rádi, že stihneme lehkou svačinku a večer z důvodu enormního hladu vyjíme celou ledničku. U drtivé většiny lidí v západní části civilizace se tímto způsobem dostáváme na 2-3 porce jídel denně. Tento způsob stravování nám zajišťuje velké výkyvy hladiny cukru v krvi, což neprospívá ani slinivce břišní, ani našemu mozku, který funguje právě na glukózu. Jistě jsme se všichni setkali s případem, kdy jsme se velmi vydatně najedli a první, co jsme pocítili, byla průběžná klesající výkonnost mozkové aktivity. Tento způsob stravování nevyhovuje ani našim svalům. Při takto nepravidelném a nárazovém stravování dochází ke zvrácení metabolismu, jinými slovy se naše tělo přepne do tzv. úsporného režimu. Pokud se tedy stravujeme 2x denně a sníme obrovskou hromadu jídla, dochází k tomu, že i přes to, že přijmeme určité množství energie, není to pro naše tělo dostačující. Naše tělo se pak brání tak, že se snaží v rámci těchto nárazově nepravidelných přijímaných velkých porcí jídla vytvářet dodatečné zásoby tukové tkáně pro to, aby byly buňky našeho těla v průběžných budoucích obdobích zásobovány energií, která nám v rámci toho, že nejíme pravidelně, chybí.
Oproti tomu druhý extrém je snažit se jíst každé dvě hodiny. Díky tomuto způsobu stravování se totiž často stává, že přestaneme rozlišovat jednotlivé porce a začneme uzobávat během celého dne.
Volme zlatou střední cestu. Určitě bychom neměli vynechávat hlavní jídla. Každý jsme ale jiný a každému vyhovuje něco jiného. Pokud jsme zvyklí jíst 3x denně, jídla jsou plnohodnotná, zařazujeme je v pravidelném režimu a nemáme potřebu ani chuť vkládat mezi ně svačiny, nemusíme se do nich nutit. Pokud netrpíme hladem mezi jídly, je to tak v pořádku. Často však míváme mezi obědem a večeří delší pauzu. Abychom předešli tomu, že večer sníme větší množství jídla, než je zdrávo, doporučuje se v tomto případě odpolední svačinu zařadit. Pokud ráno vstaneme později, tudíž i později budeme snídat, není dopolední svačina již nutná. Ať už nám bude vyhovovat jakákoliv varianta, doporučuje se pohlídat velikost večeře. Neměla by přesahovat 1/3 celkového denního příjmu energie.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací
* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.
Copyright 2023 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.