• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Ketóza a keto dieta – studie

Je keto dieta vhodná pro hubnutí?

 • Studie keto diety ukazují, že úbytek váhy při ketogenní dietě je 2,2krát vyšší než při dietě s nízkým obsahem tuků [2].
 • U sledovaných jedinců na keto dietě bylo navíc zaznamenáno snížení hladiny triglyceridů v krvi a zlepšení hladiny HDL (dobrého) cholesterolu [2].
 • Podle jiné studie jedinci dodržující ketogenní dietu shodili třikrát více váhy než jedinci, kteří se řídili dietou doporučovanou organizací Diabetes UK [3].

Není omezení příjmu sacharidů u keto diety nebezpečné?

Ketodieta a její vliv na zdravíJedním z častých mýtů ve výživě je přesvědčení, že mozek nemůže bez sacharidů fungovat.

Je pravda, že glukóza je pro mozek upřednostňovaným zdrojem energie. Drtivá většina mozku dokáže využívat jako zdroj energie i keto látky, které obsahují dokonce více energie než glukóza [4].

Malé množství glukózy, které tělo přesto potřebuje, si dokáže vyrobit z bílkovin procesem zvaným glukoneogeneze, a tak dostatečně pokrýt její potřeby.

Dříve vyskytované obavy, že mozek nebude mít dostatek energie, se ukázaly jako zbytečné. Transportér, který je odpovědný za přísun ketolátek do mozku, má hodnotu KM (specifita k dané látce) mnohem vyšší, než je běžná koncentrace ketolátek při nízkosacharidové dietě. Přísun keto látek do mozku nemůže být nikdy tímto transportérem limitován [4].

Jak funguje keto dieta It’s my life!?

Vyvážené složení proteinové diety It’s my life! vám pomůže dostat se do ketózy levou zadní! Díky dostatku kvalitních bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů a stopových prvků v produktech It’s my life! se nemusíte bát, že budete strádat! Více informací si můžete přečíst na stránce o proteinové dietě.

Co je to ketóza?

Ketóza je stav metabolismu, při kterém tělo získává většinu energie z keto látek. K tomu dojde v situaci, kdy se omezí denní příjem sacharidů přijímaných potravou. Stav ketózy se vyskytuje také často v těhotenství, v dětském věku či při hladovění [1].

Jak se dostat do stavu ketózy?

Snížením příjmů sacharidů (u většiny osob je k navození ketózy nutný denní příjem méně než 50 g sacharidů) dojde ke snížení hladiny hormonu inzulinu v krvi. A naopak k prudkému nárůstu využití mastných kyselin z tukových zásob organismu, proto je ketóza dobrá pro hubnutí. Většina z takto uvolněných mastných kyselin se dostává do jater, kde dochází k jejich oxidaci a přeměně na keto látky. Ty pak zajišťují pokrytí energetických potřeb organismu.

Jaké může mít keto dieta dopady na zdraví?

U zdravého jedince, který má v pořádku játra a ledviny není ketóza nebezpečná a v případě správného nastavení jídelníčku (omezení množství sacharidů, dodání optimálního množství ostatních živin, tj. vyváženého množství bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny) vede k rychlému úbytku tukové hmoty bez úbytku svalů.

Ketóza může mít také další pozitivní účinky, proto se v současné době zkoumá její vliv na projevy řady onemocnění [5,6].  Snížení příjmu sacharidů pod hranici, kdy se metabolizmus přepíná na ketolátky, může mít pozitivní vliv na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou hladina triglyceridů v krvi, celkový cholesterol a HDL cholesterol [6].

Ketogenní dieta může u některých diabetiků zlepšit citlivost na inzulin až o 75 % a některým jedincům může pomoci do té míry, že je možné snížit dávky nebo i vysadit užívání perorálních antidiabetik [7].

Ketodieta navíc zmírňuje výskyt všech nejvýznamnějších příznaků metabolického syndromu a pomáhá snižovat vysokou hladinu triglyceridů v krvi. Keto dieta je také ideálním řešením, jak zhubnout břicho a boky (útrobní neboli viscerální tuk) a také snižuje vysoký krevní tlak [7].

Má keto dieta nežádoucí účinky?

Při přechodu na nízkosacharidový jídelníček mohou někteří jedinci pociťovat několik nežádoucích účinků, na které je potřeba myslet a na počátku programu jim přizpůsobit svůj denní režim.  Jelikož se v prvních dnech tělo přepíná z jednoho typu metabolismu na jiný, a přitom se také čistí, mohou začátek nízkosacharidové diety provázet bolesti hlavy, únava, zácpa, pocení, snížení krevního tlaku a tzv. acetonový zápach z úst, neboť jednou z produkovaných keto látek je i kyselina acetonová [8]. Nicméně většina těchto nežádoucích účinků je jenom dočasná a po několika dnech na ketogenní dietě vymizí.

Literatura a odkazy na keto dietu:

 1. The ketogenic diet: a detailed beginner´s guide to keto, www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101
 2. Brehm B.J. a kol.“ A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy woman. Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism, 2003, 88(4), 1617-23.
 3. Dyson P.A. a kol.: A low- carbohydrate diet is more effective in reducing body weight than healthy eating in both diabetic and non-diabetic subjects. Diabetes Medicine Journal, 2007, 24 (12), 1430-35.
 4. Manninen A.H.: Metabolic effects of the very-low-carbohydryte diets: misunderstood „vilains“ of human metabolism. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2004, 1(2), 7-11.
 5. Paoli A. a kol.:  Beyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets. European Journal of Clinical Nutrition, 2013, 67(8), 789-96
 6. Noakes T. a kol.: Revoluce v opravdovém jídle, 2017, Publixing Ltd.
 7. What is ketosis, and is it healthy?, https://www.healthline.com/nutrition/what-is-ketosis#section6
 8. Newman J.C., Verdin E.: Ketone bodies as signalling metabolites. Trends in Endocrinology and Metabolism, 2014, 25(1), 42-52.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

 • Již sestavené dietní plány.
 • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
 • Podrobní analýza těla na váze InBody.
 • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.