• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Vliv kávy a kofeinu na zdraví

Káva – nápoj, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit den. Pro některé je doslova životabudičem po ránu, pro někoho spíše společenskou záležitostí, neboť při „pauze na kávu“ se dokážeme sejít a společně chvíli odpočívat, komunikovat.
Espresso, espresso macchiato, americano, ristretto, cappuccino, latte macchiato….dnes máme na výběr z mnoha druhů kávy a seženeme ji téměř všude. Samotná káva je známá již z doby 1000 př. n. l., dodnes se ale vedou neustálé spekulace a výzkumy o jejích účincích na náš organismus. Někteří na ni nedají dopustit, jiní stále věří v její škodlivé účinky. Pojďme si tedy říct pár slov o kávě, kofeinu a zbořit některé zažité mýty.

Káva obsahuje mnoho antioxidačních látek (flavonoidy, vitamin C, vitamin E ad.), jež jsou pro nás velmi významné, neboť nás chrání před volnými radikály. Studie také uvádějí, že pitím kávy snižujeme riziko vzniku Alzheimerovi choroby a roztroušené sklerózy. Součástí jsou však i jiné vitaminy, minerální látky a další pro nás prospěšné látky.

Kofein – nejen v kávě

Kofein je alkaloid, jež se vyskytuje například v čaji, mátě, semenech koly, kakau a tedy i v čokoládě. Nejvíce si jej však spojujeme s kávou.

Hubnutí

Kofein obecně nám zvyšuje energetický výdej, proto je šikovným pomocníkem i v době, kdy se snažíme shodit nějaké to přebytečné kilo a zrychlit metabolismus. Při sportu také pomáhá odbourávat tukovou tkáň a zároveň šetří zásoby svalového glykogenu. Kofein jako takový, bývá často součástí různých doplňků, podporujících právě hubnutí. Pomáhá nám také zahnat chutě a psychicky nás uspokojí. Pozor však na některé druhy kávy, kdy je doplněna o mléko, cukr, smetanu, šlehačku, zmrzlinu, alkohol apod. V takovém případě se stává spíše kalorickou bombou.

Káva a krevní tlak

Při přiměřeném množství (3-5 šálků kávy denně = 300-400 mg kofeinu) se nezvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Obecně by s kofeinem měli opatrně zacházet lidé s vrozenou srdeční arytmií, avšak řeč je tu hlavně o energetických nápojích, kde je kofeinu o mnoho více než v kávě. Po vypití šálku kávy sice dochází ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku, avšak nehrozí žádné zdravotní komplikace, dokonce při pravidelném pití si naše tělo vytvoří toleranci a tlak se poté již nezvyšuje. Lidé, mající problémy s vyšším krevním tlakem, si proto mohou kávu bez obav dopřát. Dávat pozor by si měli pouze na množství – max. 5 šálků denně. Pravidelná konzumace kávy také pomáhá snižovat riziko vzniku infarktu myokardu, působí totiž pozitivně na cévy.

Káva a diabetes 2. typu

Řada studií také dokazuje, že pravidelné popíjení kávy, pozitivně působí i na využití glukózy ve tkáních – zvyšuje tak citlivost inzulinu, a tím tedy snižuje riziko vzniku diabetu. Pozor ale na některé druhy káv, jež mohou obsahovat vysoké množství jednoduchých cukrů.

Účinky na centrální nervový systém

Káva a v ní obsažený kofein působí na naši nervovou soustavu, stimulují ji a zvyšují hladinu adrenalinu. Dochází tak k tlumení receptorů adenosinu, jež se podílí na spánku. Pomáhá nám zvýšit soustředěnost, zrychlit reakce, tudíž je pro spoustu pracujících neodmyslitelnou součástí každého pracovního dne. Pozor by měli dát ti, kteří jsou citlivější na kofein, mohou při vyšším množství kávy pociťovat například úzkost, nervozitu, třes.

Močopudné účinky

Proč v kavárně dostáváme vždy spolu s kávou také skleničku s vodou? Kofein má totiž močopudné účinky, proto bychom každý šálek kávy měli zapít alespoň deci vody. Z tohoto důvodu ji také nemůžeme počítat do pitného režimu.

Káva s mlékem

Dlouho se tvrdilo, že káva podávaná s mlékem, má rakovinotvorné účinky a spoustu dalších mýtů. Ty jsou však dávno vyvráceny. Je dokázáno, že káva s mlékem, je téměř neškodná, naopak. Lidé, kteří mají po vypití černé kávy, problémy s překyselováním žaludku, mohou tento nežádoucí efekt snížit/odstranit právě přidáním mléka do kávy.

Smart Coffee It’s my life!

Jelikož víme, že káva je důležitou součástí mnoha z nás a známe její pozitivní účinky na zdraví, najdete ji i v našem sortimentu. Abychom její účinky ještě posílili, obohatili jsme ji o synefrin, jež podporuje vylučování nadměrného množství vody v těle. A látka L-karnitin slouží jako výborný pomocník při spalování tuku a jako bonus i snižuje pocit únavy.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

  • Již sestavené dietní plány.
  • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
  • Podrobní analýza těla na váze InBody.
  • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.