• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Jak správně zacházet s potravinami

Konzumace potravin může být pro naše tělo jak prospěšná, tak i škodlivá. Abychom udrželi naše tělo zdravé a plné energie, je třeba nejen vybírat kvalitní suroviny, ale také myslet na jejich úpravu. Mezi potraviny, které by v našem jídelníčku neměly chybět, patří zelenina, ovoce, libové maso, luštěniny, rýže a mléčné výrobky. Tyto potraviny obsahují potřebné živiny k tomu, aby naše tělo mohlo fungovat. Výslednou výživovou hodnotu ale významně ovlivňuje také způsob, jakým se surovinami zacházíme. Jak bychom měli potraviny zpracovávat, abychom v nich zachovali všechny prospěšné látky?

Předtím, než suroviny začneme zpracovávat, je potřeba nepodcenit čistotu na pracovišti. Při krájení je třeba používat extra nůž a prkénko pro maso a extra na zeleninu. Maso vždy oplachujeme vcelku, tím zabráníme ztrátám bílkovin a dalších cenných látek. Zeleninu a ovoce oplachujeme ještě před krájením, tím opět snížíme ztráty vitamínů. Luštěniny necháváme přes noc namočené a vodu před vařením sléváme, nebudou pak tolik nadýmavé. Jáhly před vařením proplachujeme horkou vodou, aby nebyly hořké. Rýži také proplachujeme, abychom odstranili přebytečný škrob. Bylinky a saláty spíše trháme než krájíme. Plesnivé potraviny nikdy nevykrajujeme a bez prodlení vyhazujeme, jelikož plíseň je v té době již prorostlá celou surovinou a tím se stává pro tělo toxickou.

Jestliže máme suroviny přichystané, je na čase zvolit vhodnou tepelnou úpravu.

Vaření v páře

Vaření v páře je považováno za nejzdravější způsob úpravy. Vzhledem k tomu, že není potřeba používat na přípravu tuk, nehrozí ani jeho přepalování. Vaření v páře je ideální zejména pro úpravu zeleniny, ta zůstává křehká, nerozvařuje se, zachovává si svou chuť, barvu i maximální množství vitamínů. K dochucení pak stačí použít olivový olej, bylinky a trochu soli.

Vaření ve vodě a dušení

Jedná se opět o šetrný způsob přípravy jídla s minimálním rizikem přepalování tuku. Dušené nebo vařené jídlo je lehce stravitelné a připravíme ho za poměrně krátký čas. Určitou nevýhodou však může být menší chuťová výraznost. Kromě masa určeného na vývar bychom měli ostatní druhy surovin vkládat až do vroucí vody, jelikož dlouhým louhováním a vařením se vytrácí jak vitamíny, tak i barva a chuť dané potraviny. Určitou výhodu při vaření představuje tlakový hrnec. Díky němu se potraviny uvaří rychleji, mají výraznější chuť a vitamíny se spíše zachovají.

Pečení

Pečení se řadí mezi zdravější úpravy potravin. Teplota pečení bych však neměla přesáhnout 200°C, jinak by mohly začít vznikat škodlivé látky. Při pečení také důležité zabránit přepálení pokrmu a nejíst přepečené kousky. Pečené potraviny jsou velmi chutné, jelikož se z nich odpařuje voda a chuť je tak mnohem intenzivnější.

Grilování

Grilování patří mezi velmi oblíbenou úpravu jídla, bohužel nepatří mezi ty nejzdravější. Tuk, který odkapává na rozžhavené uhlíky způsobuje uvolňování karcinogenních látek. Čím tučnější potravinu pro grilování použijeme, tím více rakovinotvorných látek se tvoří. Toto riziko se však dá snížit použitím speciálních tácků nebo potraviny grilovat v alobalu. Pokrmy připravované v alobalu mají hned několik pozitiv. Není třeba přidávat tuk a vitamíny se v potravině lépe uchovají.

Smažení a fritování

Smažené potraviny bývají také oblíbené, ale z hlediska zdravé výživy by se neměly do jídelníčku zařazovat příliš často. Vedle vysoké energetické hodnoty přináší smažení také riziko přepálených tuků. Platí, že čím vyšší teplota a delší smažení, tím více škodlivých látek vlivem přepálených tuků vzniká. Běžné rostlinné oleje se pro delší smažení nehodí, protože jsou málo stabilní. Pro smažení se používají fritovací oleje nebo sádlo, které sice snesou vysokou teplotu, ale zato obsahují méně zdravé nasycené mastné kyseliny a přispívají k vyššímu cholesterolu v krvi.

Uzení

Přestože uzení dodává masu a rybám výbornou a nenahraditelnou chuť, není tento způsob přípravy jídla nikterak prospěšný. Působením dýmu na pokrm vznikají karcinogenní látky, které našemu tělu škodí.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

  • Již sestavené dietní plány.
  • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
  • Podrobní analýza těla na váze InBody.
  • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.