• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Houby jsou hitem zdravé výživy

Sbírání hub se stalo pro spousty Čechů velmi oblíbenou činností. Mnozí z nás považují houbaření za jistou formu aktivního odpočinku, kdy nachodíme po lese hromady kilometrů a vyčistíme si hlavu od každodenního stresu. Někteří soupeří se sousedem o to, kdo jich nasbírá více za co nejkratší čas, jiní sbírají jen pro vlastní potěšení a vytvoření si zásob na celý rok. Není divu, že jsou Češi považováni za nejvášnivější houbaře po celém světě.

Na rozdíl od mnoha jiných zemí není u nás sběr hub nikterak regulovaný, a tak si každý může nasbírat takové množství, jaké jen je schopný využít. Houby sbíráme pro svoji specifickou a znamenitou chuť a vůni. Mají však mnohem více pozitivních účinků na naše zdraví.

Pozitivní účinky na naše zdraví

Houby jsou velmi ceněnou potravinou. Obsahují jen velmi malé množství makro živin (bílkovin, sacharidů a tuků). Mají tedy nízkou energetickou hodnotu a perfektně se hodí do redukčních diet. Záleží ale samozřejmě na jejich kuchyňské úpravě. Pokud houby smažíme v podobě řízků, stane se z nich rázem energeticky bohaté jídlo. Mnohem lepší variantou je použít houby např. k přípravě rizota, kuby, polévky či do salátů nebo omáček.

Oproti minimálnímu množství makro živin, jsou houby významným zdrojem nerozpustné vlákniny, antioxidantů a vitamínů řady B a D. Najdeme v nich ale také vápník, železo, zinek, selen a draslík.

Pozor na trávení

Houby však bývají těžké na trávení, proto bychom je neměli např. ve formě smaženice s vejci konzumovat na noc. Někdy mohou způsobovat trávicí potíže u dětí a seniorů. Nejmenším dětem do 3 let bychom tedy houby neměli podávat vůbec a od 3-6 ti let jen v omezeném množství např. v polévce. Některé druhy hub bývají zasyrova mírně jedovaté nebo mohou způsobovat zažívací problémy. Proto při jejich přípravě bychom měli vždy klást důraz na dostatečnou tepelnou úpravu a vařit je alespoň 20 minut.

Sbírání hub a zpracování hub

Při sbírání bychom houby měli dávat vždy do proutěných košíčků, nikdy ne do igelitových tašek. Jelikož houby obsahují až 90% vody, může dojít za velmi krátkou dobu k jejich zapaření či zplesnivění a jejich následnému znehodnocení. Houby se vždy snažíme co nejdříve zpracovat, případně je do druhého dne uchovat v lednici.

Pokud máme hub nadbytečné množství, můžeme si je uchovat do zásoby. Lze je sušit, mrazit či sterilovat do sklenic.

K sušení můžeme použít speciální elektrickou sušičku, která nám ušetří spoustu času. Pokud ale sušičku nemáme, lze sušit houby na čistém papíře (nikdy ne na novinách!) nebo přes sušák přehodit záclonu a na ní houby naskládat. Přes den je můžeme vyndat na slunce, na noc uklidíme do suché místnosti. Jakmile houby začnou chrastit a lámat se, je proces sušení u konce a můžeme je uložit do sklenic, kde vydrží i několik let.

Pokud se houby rozhodneme zamrazit, doporučuje se je předtím, krátce povařit v osolené vodě. Následně scedit a zamrazit. Takto připravené vydrží v mrazáku i půl roku.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

Výživové poradenství

  • Již sestavené dietní plány.
  • Odborně vyškolení certifikovaní a výživoví poradci.
  • Podrobní analýza těla na váze InBody.
  • Najdete nás ZDE

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2024 It's my life!. Všechna práva vyhrazena.