• Doprava zdarma pro objednávky nad 1500 Kč.

Chorobná závislost na zdravém stravování

Zdravé jídlo je jistě pro každého z nás přínosné. Někdy však může dojít k tomu, že se stane hlavním zdrojem našich starostí. Takoví lidé se snaží jíst zdravěji a zdravěji, pečlivě si promýšlí svůj jídelníček až k naprosté dokonalosti třeba i několik dní dopředu. Vytváří si vlastní pravidla stravování, až dojdou k poruše přijmu potravy, které se říká ortorexie.
Ortorexie zatím není u nás tak známá jako například anorexie či bulimie. S přibývajícím množstvím zdravých potravin na trhu se však v naši populaci začíná objevovat velké množství jedinců, kteří jsou přímo posedlí jíst zdravě. Ortorektiky nezajímá ani tak množství přijímané potravy, ale hlavně její složení.
Pokud se zajímáme o složení toho, co jíme, ještě to neznamená, že trpíme ortorexií. Tito postižení jedinci mají přímo chorobný strach z toho, že nebudou jíst zdravé jídlo. Cítí velmi silnou vinu, jestliže poruší pravidla, které si sami vymysleli. Následují výčitky a potrestání ve formě ještě tvrdších pravidel, než byly doposud stanoveny.
Tito lidé často nakupují potraviny pouze v bio kvalitě, navštěvují pouze obchody se zdravou výživou, a nakonec jim ani tyto potraviny nejsou dost zdravé na to, aby to mohli zkonzumovat. Takovýto člověk musí mít stále svůj jídelníček pod kontrolou a mnohdy ze své stravy vylučuje čím dál tím víc pokrmů, aby se „cítil lépe“. Nároky na jídelníček začnou postupem času být až tak vysoké, že vyloučením potravin dojde k deficitu základních živin, potřebných pro lidský organismus, což může v krajním případě skončit i smrtí.
Často tito jedinci bývají zastánci určitého výživového směru. Jsou přesvědčeni, že právě tento směr je ten správný a mnohdy své okolí nutí, aby i oni tomu uvěřili a řídili se striktními pravidly. Tito lidé však bývají postupem času vyloučeni ze společnosti. Ortorektik se ani nemůže najíst v restauraci, protože by neměl kontrolu nad kvalitou, původem a přípravou pokrmu.
S přibývajícími obchody se zdravou výživou a většími nároky na příjem kvalitních potravin se ortorexie objevuje mezi lidmi v čím dál tím větším měřítku. Lidé by měli sledovat při nákupu potravin etikety, ale nemělo by to dospět k chorobnému stavu, který by nám odpíral radost z jídla.
Ortorexie může velmi dlouhou dobu probíhat skrytě, okolí o ní vůbec nemusí vědět. Problémy nastávají při diskuzích o jídle, které bývají zdrojem konfliktů a ostrých hádek. Stejně jako anorexie či bulímie souvisí ortorexie s psychikou člověka. Často vzniká jako reakce na nějakou životní událost. Při podezření na ortorexii je vhodné navštívit psychologa zaměřujícího se na poruchy příjmu potravy. Ten může pomoci od léčby úzkosti a znovu poznat pocit hladu, sytosti a radosti z jídla.

Hubnutí s It’s my life

It’s my life je expert na redukci hmotnosti a výživové poradenství.
Proteinová dieta pomůže zhubnout nadbytečné kilogramy rychle a bez hladovění.
Na e-shopu můžete nakoupit dietní balíčky, proteinové jídlo a doplňky k hubnutí.

Poradny pro hubnutí

Výživové poradenství

  • Výživové poradny po celé České republice.
  • Odborně vyškolení certifikovaní výživoví poradci.
  • Podrobná analýza těla na váze InBody.
Najít poradnu
Poradíme i po telefonu, volejte +420 800 177 377

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas. Více informací

* Výsledky hubnutí se mohou lišit a závisí na metabolismu každého jedince.

Copyright 2021 It's my life!. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky: RB